سهم شرکت های کوچک صنعتی از تسهیلات ؛ ۶ دهم درصد/ تملک یک هزار و ۵۰۲ واحد توسط بانک ها

بنگاههای کوچک و متوسط در کشور پوشش مالی کافی دریافت نمی کنند به طوری که عمده تسهیلات خرد نصیب شرکتهای کوچک می شود.

به گزارش روابط عمومی انجمن ملی صنایع پلاستیک ایران (اینپیا)، بر اساس یک مصاحبه پژوهشی با موضوع بررسی اجمالی صنایع کوچک در ایران و برخی کشورهای جهان که توسط سازمان صدا و سیما، انجام شده است،  صنایع کوچک با وجود سهم ۹۲ درصدی در صنعت ایران،  تنها ۲۴ درصد سرمایه گذاریهای بخش صنعت را به خود اختصاص داده است.

بخش دیگری از این گزارش عنوان می کند که در مجموع حدود ۳۷ هزارو ۶۰۰ واحد صنعتی کوچک در ایران وجود دارد که ۸۱ درصد آن فعال و ۱۹ درصد آنها غیرفعال هستند.

همچنین در این گزارش آمده است: آمارها نشان می دهد که بنگاههای کوچک و متوسط در کشور پوشش مالی کافی دریافت نمی کنند به طوری که عمده تسهیلات خرد نصیب شرکتهای کوچک می شود و این شرکت ها اساساً توانایی و قابلیت دریافت تسهیلات متوسط به بالا را ندارند.
همچنین عنوان شده است: ۲۰ درصد کوچک ترین شرکت ها، ۶ دهم درصد از تسهیلات و ۶۰ درصد از شرکت های بورسی تنها ۷ درصد از تسهیلات را می گیرند. این درحالی است که شرکت های بزرگ اساساً وام کوچک نمی گیرند و ۸۰ درصد از تسهیلات را ۲۰ درصد بزرگترین شرکت ها دریافت کرده اند.
این پژوهش از تملک یک هزار و ۵۰۲ واحد توسط بانک ها خبر داده است.

مقایسه با سایر کشورها
این پژوهش که  نگاهی دارد به وضعیت صنایع کوچک در ایران و برخی کشورهای دنیا در خصوص آلمان عنوان کرده است که این کشور با جمعیت حدود ۸۲ میلیون نفر، ۲۰ میلیون شاغل در بخش صنایع کوچک دارد.
در ادامه آمده است: در کشور آلمان بیش از  ۹۹ درصد شرکتها را SME ها تشکیل می دهند، ۵۲ درصد  ارزش افزوده و  ۶۱ درصد از اشتغال صنعتی نیز در این حوزه ایجاد می شود.
همچنین در باره کشور مالزی گزارش شده است: دراین  کشور بیش از ۹۹ درصد شرکت ها را  SME ها تشکیل میدهند،  ۳۲ درصد تولید ناخالص داخلی، ۵۶ درصد از اشتغال صنعتی و ۱۹ درصد از کل صادارت نیز در این حوزه ایجاد شده است.

منبع : انجمن ملی صنایع پلاستیک ایران

درباره hitech_pol

1 پاسخ به سهم شرکت های کوچک صنعتی از تسهیلات
  1. الگوهای زیادی برای بررسی کردن شرایط وجو داره. عملی کردن الگو مهمه


[بالا]

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *